Průvodce ingrediencemi péče o pleť

Orientace ve světě péče o pleť může být velmi matoucí, zejména když jste bombardováni tolika názvy složek (z nichž mnohé zní velmi podobně!). Sestavili jsme průvodce těch nejznámnějších ingrediencí, abyste měli lepší představu o tom, zda budou fungovat právě pro vaši pleť.

Aloe vera

Často se používá k péči o sluncem spálenou pokožku nebo při různých vyrážkách. Obsahuje polysacharidy, které jsou známé svou schopností hydratovat pokožku a snižovat zánět (ideální při podráždění, svědění a suchosti). Pokud máte citlivou pokožku, je to ingredience, kterou je dobré vyhledávat.

Arganový olej

Tato ingredience se rychle vstřebává do pokožky a je vysoce ceněna pro svou schopnost hydratovat bez ucpávání pórů. Snižuje viditelnost jemných linek a zanechává pleť vyplněnou a v dobré kondici.

Kyselina azelaová

Používá se lokálně, k léčbě akné a rosacey. Působí tak, že zabíjí bakterie, omezuje zánět a léčí hyperpigmentaci.

Kofein

I když jste pravděpodobně s touto přísadou dobře seznámeni díky dvojitému espressu, dělá zázraky i v péči o pleť! Bývá klíčovou ingrediencí v očních krémech, stahuje krevní cévy, čímž snižuje zarudnutí a otoky.

Marionnaud signature

Měsíček

Měsíček se často používá k uklidnění podrážděné pokožky, obsahuje flavonoidy a kyselinu linolovou, antibakteriální složky, které podporují kožní bariéru a zároveň bojují se záněty.

Kokosový olej

Tato výživná složka je bohatá na vitamíny a mastné kyseliny, hydratuje a hojí pokožku - zejména suchou a popraskanou.

Glycerin

Oblíbená hydratační složka. Zvláčňuje povrch pokožky, zlepšuje vzhled, obnovuje normální funkci ochranné bariéry. Často ho najdete v hydratačních krémech, zejména těch nočních, které zabraňují vysychání pokožky přes noc.

Marionnaud signature

Kyselina glykolová

Populární alfa hydroxykyselina (AHA), odstraňuje odumřelé buňky a stimuluje tvorbu nových buněk, tedy pleť vyhlazuje, hydratuje a prosvětluje. Je to silná složka, která může způsobovat citlivost na slunce, takže ji začněte aplikovat pouze na noc a omezte použití na dvakrát až třikrát týdně.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová (také známá jako HA) se přirozeně nachází v pokožce a je zodpovědná za to, aby buňky udržovala hydratované. Váže na sebe vodu jako magnet, udržuje pokožku vypnutou, vyhlazenou, rozjasněnou a zjemňuje vrásky. Funguje perfektně na všech typech pleti a je vhodná pro hydrataci pleti po celý den.

Kyselina mléčná

Kyselina mléčná je součástí rodiny alfa hydroxykyselin (AHA),jemný exfoliátor na buněčné úrovni. Stimuluje produkci nového kolagenu. Kyselina mléčná má tendenci být šetrnější než jiné AHA, což je dobré pro citlivou pokožku.

Marionnaud signature

Lanolin

Lanolin je druh oleje vylučovaného z ovčí kůže a je velmi podobný lidskému kožnímu mazu (olej, který vaše kůže přirozeně produkuje). Je zvláčňující, chrání a zjemňuje, takže je ideální pro suchou pleť, nebo do drsného, zimního počasí.

Micely

Klíčovou složkou micelární vody jsou micely - shluky molekul, které na sebe vážou mastnotu a nečistoty s nulovým podrážděním.

Niacinamid

Skvělá složka pro ošetření mastné pleti. Jedná se o formu vitaminu B3, která reguluje produkci mazu v pokožce a také snižuje zarudnutí - je proto ideální při léčbě akné.

Parabeny

Parabeny jsou druhem konzervačních látek používaných v mnoha kosmetických výrobcích (často uváděných jako butylparaben, methylparaben a propylparaben), které brání v růstu plísní a bakterií. Předpokládá se, že narušují funkci hormonů napodobováním estrogenu (ačkoli neexistuje žádný přesvědčivý důkaz) a mohou způsobit podráždění citlivé kůže, což je důvod, proč se jim někteří lidé vyhýbají.

Marionnaud signature

Pro Vitamin B5

Někdy je uváděn jako kyselina pantothenová a často se používá k léčbě ran a podráždění. Podporuje obnovu kožních buněk, má na pleť zklidňující a vyživující účinky.

Retinol

Retinol, také známý jako vitamín A, obnovuje pleť. Existuje celá řada klinických důkazů o jeho schopnosti redukovat linky a vrásky. Má exfoliační vlastnosti, takže se používá také k léčbě akné. Regeneruje znečištěnou a sluncem poškozenou pokožku. Lidé s citlivou pokožkou by měli používat opatrně, protože může způsobit podráždění.

Kyselina salicylová

Beta hydroxykyselina (BHA), která odlupuje kůži na buněčné úrovni a snaží se rozpustit všechny odumřelé kožní buňky, které se zachytávají v pórech a mohou tak způsobovat praskliny. Z tohoto důvodu se běžně používá v čistících prostředcích, tonikách a peelinzích. Účinně bojuje s černými tečkami a pupínky.

Laurylsulfát sodný (SLS)

Jedná se o syntetický detergent, který se často používá v čistících prostředcích na obličej, protože dokáže vytvořit bohatou pěnu. I když pokožku důkladně vyčistí, může při tom být docela hrubý, takže lidé se suchou či citlivou pokožkou by měli přípravky obsahující tuto složku používat opatrně.

Marionnaud signature

skvalen

Skvalen, známý pro své uklidňující účinky (vhodný pro ošetření suché pokožky), napodobuje přírodní oleje pleti a je také bohatý na antioxidanty. Podporuje kožní bariéru a pomáhá ji chránit před podrážděním a znečištěním.

Vitamin E

Také známý jako tokoferol, bohatě zvlhčující složka, která obsahuje antioxidanty. Pomáhá vyživovat a chránit pokožku. Často se používá v nočních krémech, dokáže opravovat a obnovovat pokožku během spánku.

Vilín

Tento přírodní astringent se často používá v tonikách k rozpuštění přebytečného oleje, stažení pórů a ke zklidnění podrážděné pleti.

Marionnaud signature

Další pojmy týkající se péče o pleť:

Přírodní péče o pleť

Jako přírodní péči obvykle označujeme produkty, které obsahují složky vyskytující se v přírodě a jsou buď v nezpracovaném stavu (jako je surový med) nebo ve zpracovaném stavu (např. oleje lisované za studena nebo destilované rostlinné extrakty). Přírodní látky mohou být také chemicky zpracovány nebo rafinovány v laboratoři. V tomto případě již nejsou technicky vzato „přírodní“, ale jsou označovány jako „přírodního původu“. I přesto, že "přírodní" se obecně považuje za „bezpečné“, některé složky mohou vyvolat reakce - zejména pokud je vaše pokožka citlivá - proto je používejte opatrně.

Organická péče o pleť

Organická péče o pleť obsahuje přírodní složky, které byly ekologicky vypěstované. To znamená, že se pěstují bez geneticky modifikovaných organismů (GM), herbicidů, syntetických hnojiv nebo pesticidů. Tento typ zemědělství je považován za šetrný k přírodě, protože pomáhá chránit volně žijící živočichy a biologickou rozmanitost. Také zřejmě zanechává složku ve svém „nejčistším“ stavu - přináší maximální výhody a živiny pro vaši pokožku.

Veganská péče o pleť

Péče o pleť je veganská, jestliže neobsahuje žádné produkty ani přísady živočišného původu. (Mezi nejčastější patří med, včelí vosk, lanolin, kolagen, karmín, cholesterol, želatina, skvalen a kyselina stearová.) Nejen, že jsou veganské ingredience lepší pro životní podmínky zvířat, jsou i šetrnější na pleť - což je skvělé, pokud máte citlivou pleť, nebo jste alergičtí. (Pozn. Navzdory názvu je kyselina mléčná skutečně veganskou složkou - pochází z cukru, nikoliv z mléka.)